wtorek, 9 kwietnia 2013

Kadrowanie zdjęć :)

hejooo *.*


Dzisiaj chciałabym wam przedstawić temat: Kadrowanie zdjęć.
Jeśli nie wiecie, co to takiego jest, to... najwyższa pora, aby się dowiedzieć :)
A więc:


Czyli słów kilka o prawidłowej kompozycji.Kompozycja to jeden z tych elementów, gdzie nie mamy wymówki że sprzęt słaby a światła było za mało… kompozycja zawsze musi być nienaganna, i jej zasady dotyczą tak samo każdego aparatu, bez względu na model i cenę. Dzisiejszy sprzęt pozwala na robienie bardzo poprawnych technicznie zdjęć, jeśli chodzi o ich jakość, ale to właśnie od kompozycji i układu poszczególnych elementów zależy czy zdjęcie będzie udane czy nie.
Czym jest kadrowanie?Jest to sposób w jaki umieszczamy główny obiekt i przestrzeń dookoła niego, które są trójwymiarowe, na płaskiej dwuwymiarowej fotografii, a wszystko co tam się znajdzie i w jaki sposób zostanie rozplanowane, nazywamy kompozycją zdjęcia. To taka moja nieakademicka definicja, mam nadzieję że jest w miarę zrozumiała :-)Ok, to wiemy mniej więcej czym jest owo kadrowanie i kompozycja, to teraz czas poznać kilka zasad, które na pewno ułatwią nam wykonywanie dobrych zdjęć.Warto stosować zasadę „less is more” czyli „mniej znaczy więcej”. Starajmy się tak komponować zdjęcie by główny obiekt czy temat od razu rzucał się w oczy, a wszystko co jest mniej ważne nie rozpraszało uwagi oglądającego. Częstym błędem początkujących adeptów sztuki fotografowania jest właśnie chęć umieszczenia na zdjęciu jak największej ilości elementów co sprzyjać może tylko większemu bałaganowi w kadrze oraz rozpraszaniu uwagi widza.
Trójpodział, mocne punktyTa zasada powinna być biblią każdego fotografującego. Przeważnie wszyscy początkujący fotoamatorzy robiąc zdjęcia umieszczają główny obiekt na środku kadru, co niekoniecznie sprzyja lepszemu odbiorowi zdjęcia. Kompozycja staje się wtedy nudna i nieciekawa.Więc jeśli nie na środku to gdzie umieścić nasz obiekt na zdjęciu?Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie reguła trójpodziału. Wyobraźmy sobie że dzielimy kadr w równych odstępach 2 liniami w poziomie i 2 liniami w pionie, uzyskujemy wtedy następująca siatkę:Miejsca gdzie linie się przecinają (oznaczone na niebiesko) nazywamy mocnymi punktami kadru, to właśnie w te miejsca podąża ludzkie oko w pierwszej kolejności podczas oglądania zdjęcia i właśnie między innymi dlatego warto tam umieszczać nasz obiekt, dzięki czemu nasze zdjęcia będą bardziej wyraziste. Oczywiście ta siatka to tylko wartość umowna, każde zdjęcie jest inne i ciężko by było kadrować z matematyczną dokładnością, raczej polecam robić to „na oko” :-)A jak to działa w praktyce? Poniżej dwa przykłady wykorzystujące tą metodę kadrowania.
Naturalne obramowaniaCiekawą technika budowania kompozycji jest również szukanie naturalnych obramowań, w których możemy umieścić nasz obiekt. Typowe obramowania to np. okna, drzwi, bramy, gałęzie pokryte liśćmi itp.

15 komentarzy:

 1. Super blog. Ten post wiele mi wytłumaczył, nauczyłam się kadrowania. ;)
  Powodzenia w dalszym pisaniu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Super post dla początkujących fotografow ;)


  OdpowiedzUsuń
 3. Świetny ten Twój blog ! Obserwuję ;3

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja także lubię fotografować! Ale mój aparat jest w naprawie. Zapraszam do mnie- http://kuchniazdrugiejstrony.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny blog. Spoko wygląd i cudne zdjęcia. Już obserwuję. Jestem z zapytaj jakby co :P. Miłego pisania i fotografowania oraz dużej ilości czytelników. Zapraszam do mnie. Obiecałas
  http://fatalshortcut.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 6. Super blog! :D Śliczne zdjęcia ♥.♥ Fajny wygląd bloga :)
  see-you-now.blog.pl
  Zapraszam! :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Super masz bloga :)
  Wyglada ślicznie i ciekawe notki :)

  OdpowiedzUsuń
 8. bardzo podoba mi się twój blog :) Obserwuję ^^
  zapraszam na mojego bloga -----> dreamsforeverx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak dla mnie świetny blog. Masz ciekawy pomysł na niego co bardzo mi się spodobało. Nie mam szczególnych uwag. Jestem zadowolona i czekam na nn :) Już od kilku miesięcy zdjęć nie robiłam ;> Notka bardzo przydatna. Miło by było gdyby również tobie się spodobało moje opowiadanie xsumin.blogspot.com liczę na twoją opinię która pomoże mi w dalszym tworzeniu :D Pozdrawiam nieznajoma i życzę wiele weny :*

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe z tą fotografią. Naturalne obramowanie wyglądają najładniej :)

  zapraszam do mnie ciekawsko.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 11. Wchodząc tutaj liczyłam na jakieś autorskie porady a nie bezczelne zżynanie tekstów z innych blogów.
  Mam nadzieję, że zdajesz sobie sprawę z konsekwencji łamania praw autorskich?

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie zżynam tekstów z innych blogów... tak, mam tutaj niektóre treści z różnych źródeł internetowych i nie mam zamiaru zaprzeczać, bo nie robię nic złego :)

  OdpowiedzUsuń
 13. oczywiście nie zżynasz :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!