sobota, 23 lutego 2013

Jak fotografować zwierzęta ???

Hejka ^^
Dzisiaj chciałabym wam przedstawić jak fotografować ... zwierzęta ^^


Zwierzęta wbrew pozorom nie są łatwym obiektem do uchwycenia. Przede wszystkim, bardzo ciężko zrobić naprawdę ostre zdjęcie, ponieważ fotografowany zwierzak może być w ciągłym ruchu. Zrobienie dobrej fotografiiwymaga więc dużej cierpliwości, czasem również znajomości zwierzęcia. Jeżeli jest to domowy pupil, właściciel może przewidzieć jego zachowanie, inaczej jest z fotografowaniem zwierząt w ZOO bądź żyjących dziko.
Są dwa sposoby robienia zdjęć zwierzętom. Pierwszy opiera sie na znajomości obiektu. Jesteśmy w stanie przewidzieć co zrobi zwierzak i fotografujemy w zaplanowanym momencie, bądź robimy zdjęcie kiedy się nie rusza (leży, śpi). Ta metoda należy do łatwiejszych, a zdjęcia zrobione przy jej pomocy są po prostu poprawne (odpowiednio ostre, naświetlone i wykadrowane). Drugi sposób jest bardziej ryzykowny i wymaga dużej cierpliwości, ale przynosi o wiele ciekawsze efekty: fotografujemy zwierzęta w ruchu. Do tego potrzebny jest dobry aparat z zoomem optycznym, mającym cechy obiektywu szerokokątnego. W niektórych modelach dostępny jest tryb „sport” – do fotografowania obiektów w ruchu. Przy takiej metodzie robienia zdjęć może minąć wiele czasu zanim uda nam się zrobić dobre, ale jedno takie może być o wiele bardziej wartościowe od kilkunastu „poprawnych” zdjęć śpiącego zwierzaka. Ruch, zwłaszcza w wydaniu zwierząt, ożywia fotografię i czyni ją niepowtarzalną – trudno bowiem uchwycić drugi raz takie samo zachowanie.
Ciekwe są również portrety zwierząt. Bardzo trudne do zrobienia ze względu na wymagania (portret musi być bardzo wyostrzonym zdjęciem, co trudno uzyskać gdy zwierzę sie rusza). Dzięki zbliżeniom bardzo fajnie można pokazać emocje, których zwierzęta są pełne i których nie boją się okazywać, na przykład podczas zabawy z członkami rodziny czy innymi zwierzętami.
Robiąc zdjęcia pamiętajmy, że najlepszą wysokością aparatujest ta równa zwierzęciu. Wtedy proporcje są odpowiednio zachowane. Ważne jest również tło - jeżeli fotografujemy na zewnątrz, wybierajmy miejsca, w których kolor sierści (futra, pierza, itd.) nie będzie zlewał się z otoczeniem, chyba że taki był nasz zamiar.
Zwierzę zawsze powinno zajmować większość kadru, w przeciwnym razie kompozycja może zostać naruszona, a fotografowany pupil „zginie” w tle. Tylko zwierzęta domowe fotografujemy w warunkach domowych lub studyjnych, ale jeśli nie ma takiej potrzeby zawsze starajmy sie to robić w plenerze – to ubarwi zdjęcie i sprawi, że będzie bardziej naturalne.

14 komentarzy:

 1. Fajny blog. Ciekawa notka. Może się przydać. Dla początkujących fotografów.
  zapraszam do mnie http://dominika-domi-dominisia.blogspot.com/

  I na blog mojej przyjaciółki http://www.my-life-wika.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardo ciekawa notka. Widzę że interesujesz się bardzo fotografią. Ale z jednym masz racje trzeba mieć dobry aparat. ciekawego zdjęcia z dobrą jakością nie zrobisz byle czym
  zapraszam na swojego bloga http://wez-olowek-i-narysuj-formule-1.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy post, jaki słodki piesek, też takiego chcę :D
  http://mlwdragon.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie no bardzo dziękuję :) To czas na sesję z moim niesfornym psem. Obserwuję liczę na rewanż. http://to-co-kocham-to-czego-nienawidze.blogspot.com/2013/02/czowiek-nie-czowiekiem.html-zapraszam do czytania i komentowania . podoba się ? obserwuj ! :) :) odwdzięczam się! ;D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeeenyy! Jaki rozkoszny psiak *.* Więcej, więcej! Może pomyślisz o jakimś szablonie? Zdjęcia będą prezentowały się lepiej w ładnym.. Otoczeniu. Widziałam coś fotograficznego, ale mi zniknęło... :<
  Pozdrawiam - Kraken

  OdpowiedzUsuń
 7. Ciekawy post. :) Pamiętam pierwsze zdjęcia mojego kota - nie znałam go jeszcze za bardzo, dlatego zdjęcia wyszły źle wykadrowane, bo ciągle się maluch ruszał.
  Przy okazji zapraszam Cię na konkurs u mnie - myślę, że zadanie Ci podpasuje. :) http://stowarzyszenie-elfow-sprzymierzonych.blogspot.com/2013/02/konkurs.html

  OdpowiedzUsuń
 8. nominuje cie do liebster award wiecej info na moim blogu ;p
  http://my-strangee-lifee.blogspot.com/
  sorry za spam c:

  OdpowiedzUsuń
 9. super ^^ a psiak twój czy jakiś? :P

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo fajny i przydatny post :)) Akurat mi się bardzo przyda :**
  świetny blog i świetne posty :)
  Zapraszam do mnie:
  http://litlle-butterfly-blog.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 11. U mnie konkurs zapraszam do wzięcia udziału.

  my-world-lol.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawe uwagi. Kiedyś w ZOO fotografowałam zwierzęta zwykłym aparatem i wiecie... zdjęcia wyszły naprawdę ciekawie. Szczególnie podobają mi się zdjęcia dużych kotów.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!