poniedziałek, 27 maja 2013

Pojęcia dla początkujących fotografów ^^ cz1

Hej podglądacze :)

Wiem że długo już nie pisałam na blogu, ale sami wiecie... dużymi krokami zbliża się do nas koniec roku szkolnego i trzeba troszeczkę podciągnąć ocenki ... no i jeszcze ten cały projekt klas drugich . Po prostu brak czasu ;/ No ale dzisiaj przesyłam wam parę pojęć dla początkujących fotografów .. Mam nadzieje że wam się przydadzą ;>

Abberacja chromatyczna - wada wprowadzana przez obiektyw, będąca wynikiem nieidealnego skupienia światła o różnej długości fali. Objawia się kolorowymi (np. purpurowymi) obwódkami wokół fotografowanych motywów. Szczególnie daje się we znaki w przypadku bardzo kontrastowych motywów, np. ciemnych gałęzi na jasnym tle nieba.

Abberacja chromatyczna

Autofokus -mechanizm automatycznego ustawiania ostrości w aparacie. Obecnie najpopularniejsze są dwa sposoby działania AF. Metoda detekcji fazy, którą spotkamy w lustrzankach, działa najszybciej i wykorzystuje dodatkowe sensory umieszczone obok matrycy aparatu. Metoda detekcji kontrastu stosowana jest w kompaktach i bezlusterkowcach, a także w nowych modelach lustrzanek podczas kadrowania w trybie LiveView.

Autofokus fazowy

Bateria dedykowana - akumulator (zazwyczaj litowo-jonowy) dla aparatu cyfrowego, który w przeciwieństwie do standardowych akumulatorków paluszków (typu AA) należy ładować w dedykowanej ładowarce.

Blooming

Bracketing - funkcja pozwalająca na wykonanie serii zdjęć (np. trzech) o różnych cechach. Najpopularniejszym rodzajem bracketingu jest bracketing ekspozycji (auto bracketing), gdzie aparat wykonuje serię zdjęć o różnym naświetleniu. Można także spotkać bracketing autofokusa czy bracketing balansu bieli.

Bracketing

Crop - współczynnik określający stosunek przekątnej matrycy w aparacie do przekątnej klatki 35mm. Pozwala on określić ekwiwalent ogniskowej dla obiektywu podłączonego do danego aparatu. Ekwiwalent wskazuje na rzeczywiste pole widzenia, jakie uzyskujemy dla danej matrycy.

Czas naświetlania (czas ekspozycji) - jest to czas, przez który światło oddziałuje na matrycę, a jego długość uzależniona jest od czasu otwarcia migawki. Czas naświetlania jest jednym z elementów wpływających na ekspozycję zdjęcia. Im dłuższy, tym większe ryzyko poruszenia.

Efekt czerwonych oczu - efekt odbicia światła lampy błyskowej od dna oka, skutkujący zarejestrowaniem na zdjęciu czerwonych źrenic. Aparaty wyposażone są w funkcję redukcji efektu czerwonych oczu, polegająca na wyemitowaniu przebłysku przed głównym błyskiem, co spowoduje zwężenie źrenic. Funkcja korekty to z kolei programowe usunięcie efektu czerwonych oczu.


Ekspozycja - pojęcie stosowane ogólnie dla opisania procesu naświetlania zdjęcia lub jako określenie stopnia naświetlenia kadru. Wartość ekspozycji określa się w jednostkach EV. Wzrost EV o 1 oznacza 2-krotne zmniejszenie oświetlenia, a spadek o 1 oznacza dwukrotnie większą ilość światła. Wartość EV jest wypadkową czułości ISO, czasu naświetlania i przysłony obiektywu. 

10 komentarzy:

 1. Bardzo fajnie napisane,wszystko się znalazło we wpisie :)


  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo fajny post, dużo ciekawych wiadomości :) fotografia zawsze spoko :D
  mlwdragon.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawa notka, przydatne wiadomości :)
  dreamsforeverx.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa notka. Z pewnością przydadzą się te informacje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.

  OdpowiedzUsuń
 6. Hmm.. naprawdę interesujące rady. :] Tak samo jak cały blog. :D postaram się widywać tu częściej i zapraszam do siebie. :> http://natonator.blogspot.com też interesuję się fotografią i kocham robić zdjęcia. ^-^ Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 7. Część znałam, większości nie znałam ... czyli, dziękuję ci bardzo za pomoc =D

  http://marpleous.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 8. duzo ciekawych informacji :)
  Pozdrawiam i zapraszam do mnie
  |www.asweetlatte.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Nominuję Cię do Liebster Award :D
  Info u mnie na stronie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo przydatny i ciekawy post, świetny blog! ;)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!