niedziela, 24 sierpnia 2014

Czy­tanie książek to naj­piękniej­sza za­bawa, jaką so­bie ludzkość wymyśliła.

Hej, dzisiaj nie pisze dlawas Paulina, tylko Julia z My Imagiland. Dodaję tu posta w ramach naszej wymiany blogowej. Bardzo się cieszę, że mogę tu dodać post.  Długo zastanawiałam się, o czym napisać. Przewijały się tematy muzyki, sportu, urody itd. aż wreszcie przypomniałam sobie cytat Wisławy Szymborskiej: "Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa jaką sobie ludzkość wymyśliła". Jest to jeden z moich ulubionych cytatów. Więc teraz notka będzie o tym, dlaczego lubię czytać książki i czemu wam to polecam. Ja książki zaczęłam czytać już w zerówce, miałam taki zeszycik, w którym spisywałam przeczytane książki "Dzienniczek przeczytanych książek". Potem czytałam wszystkie lektury oraz inne książki z biblioteki. W gimnazjum przeczytałam masę książek. Uwielbiam czytać, to moja pasja. Czemu czytanie jest takie fajne? Przede wszystkim rozwija nasze słownictwo. Poznajemy nowe słowa i zapamiętujemy je. Poprawia też naszą pisownię. Wzrokowe przyswajanie wyrazów wspomaga walkę z błędami ortograficznymi i gramatycznymi. Ale dość już naukowych rzeczy. Czytanie przede wszystkim rozwija WYOBRAŹNIĘ, a jak powiedział Einstein: "Wyobraźnia jest ważniejsza od wiedzy, ponieważ wiedza jest ograniczona" . Dlatego należy ją rozwijać. Jest to dużo lepsze niż oglądanie filmów. Załóżmy, że nie spodobał nam się jakiś film ze względu na obsadę. Przecież czytając możemy sobie wyobrazić dowolną postać, a nawet umieścić siebie w fabule. Czytając, tworzymy w głowie własny film, własną historię, która może być tak barwna i piękna jak tylko sobie zamarzymy. W naszej głowie wszystko jest możliwe i nie potrzeba efektów specjalnych.
Poza tym bohaterowie książek stanowią wzorce postępowania. Moim ulubionym bohaterem jest Aleksy Dawidowski z "Kamieni na Szaniec". Motywuje mnie on do działania, daje siłę i odwagę, by radzić sobie z życiem oraz uczy wytrwałości, by zmieniać się na lepsze.Tak samo dobrym przykładem może być każdy inny bohater. Chodzi o to, żeby postać dodawała nam pozytywnej energii i odwagi.
Oprócz tego czytanie to dobry lek na jesienno/zimową handrę. Nie ma nic lepszego w długi jesienny lub zimowy wieczór niż dobra książka i kubek ciepłej herbaty. Dzięki czytaniu możemy uciec od szarego świata i wzbić się na wyżyny własnej wyobraźni.
Ponadto czytanie może pomóc rozwiązać życiowe problemy. Załóżmy, że bohater książki przeżywa jakiś kryzys, sytuację zdałoby się bez wyjścia ale jednak znajduje rozwiązanie. Czyż to nie jest motywujące? Książka może ukoić nasze dusze oraz pomóc w przezwyciężaniu trudności, podsunąć rozwiązanie problemu.Dzięki książkom możemy uczestniczyć w czyiś przeżyciach i dzięki temu doceniamy swoje życie.
Czytanie także wyrabia cierpliwość. W telewizji jesteśmy bombardowani informacjami i obrazami, jest ich tak wiele, że nie jesteśmy w stanie przyswoić sobie chociażby połowy tego, co jest nam podawane. Natomiast czytając dochodzimy do sedna powoli, stopniowo, drogą bardzo ciekawą bo przez wątek wydarzeń. To jak odkrywanie prezentu warstwa po warstwie. Każda kolejna warstwa mówi coś więcej na temat tego co jest w środku. I tak właśnie jest z czytaniem.
Dlaczego ja lubię czytać? Właśnie dlatego, że czytając mogę przeżywać historie, które normalnie nigdy by mi się nie wydarzyły. Dlatego, że czytanie rozwija kreatywność i wyobraźnię. Dlatego, że czytanie pomaga ukoić nerwy. Trzymając w ręku książkę jestem szczęśliwa lub smutna zależnie od opisywanej sytuacji. Wiele razy zdarzyło się, że się zapłakałam czytając książkę. Jestem szczęśliwa, że istnieje coś takiego jak książka.


Pozdrawiam i życzę wielu przygód z książkami :)


7 komentarzy:

 1. Świetnie napisane! Ja też kocham czytać, jednak ta pasja przemówiła do mnie o wiele pózniej noż do ciebie ;)
  alwaysandforeverjustme.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. fajne jest takie wyobrazanie sobie podczas czytania ale jednak nie lubię czytac jakos tak

  http://chilloutandawesome.blogspot.com/

  zapraszam post o wrażliwości :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam czytać od małego! Już w pierwszej klasie podstawówki byłam stałym bywalcem w bibliotece :) Nie wyobrażam sobie życia bez książek :)
  http://oonlyonelife.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. ksiązki są cudowne :)

  zapraszam do mnie :)
  http://julkkaxx.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam je czytać ! Polecam Harrego i serie Dary Anioła :)
  Zapraszam do mnie. Może ci się spodoba i zaobserwujemy się nawzajem? :)

  littlemoonster13.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Też uwielbiam czytać.
  Nie mogę uwierzyć, że za tydzień już szkoła :c
  http://victoria-vicctoria.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 7. Żałuję, że dopiero teraz wziąłem się za książki. Ponoć młodzież nie czyta, a tu proszę ile nas młodych czytelników. Zgadzam się z każdym zdaniem. Książka, wieczór, gorąca herbata, a najgorsze jest to, jak herbata się kończy, chce się pić i nie możemy oderwać się od lektury.
  Pozdrawiam
  http://swiat-tristisa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za każdy komentarz!